Jdi na obsah Jdi na menu
 


Counter-Strike --Co je to?

 

Counter-Strike – Co to je?

Counter-strike, nebo také CS je počítačová střílečka z pohledu první osoby. Těmto hrám se také říká FPS a nemá to nic společného s FPS ve hře. Je to zkratka pro slova First-Person Shooter.

Tato hr se stala nejúspěšnější herní modifikací. Bylo prodáno přes 9 miliónů kusů po celém světě.

Counter-Strike vznikl jako jedna z modifikací pro hru Half-Life od společnosti Valve Corporation.

Základní princip spočívá v boji dvou týmů – Counter-Terrorist (protiteroristická jednotka) a Terrorist (teroristé). Na výběr je několik typů map (zde najdete různé mapy ke stažení). Nejhranější jsou mapy typu de_, kde jde o pokládání a zneškodňování bomby.

Hráči na každém konci kola získávají podle osobního a týmového výkonu peníze, které využívají k nákupu zbraní a výbavy.

Koho zajímají zbraně, které v Counter-Strike jsou, tak Vám doporučuji si prohlídnout sekci Zbraně a výbava.

Na odměňovací systém se zase můžete podívat v sekci peníze v CS.

 

Jak je to s progamingem ptáte se?

Na vzniku programingu, profesionálnímu hraní počítačových her, má lví podíl právě Counter-Strike. Programing zde byl i dříve, ale teprve Counter-Strike mu postavila solidní základy, jež pozvedly tento sport ze zábavy mladých počítačových fanatiků na profesionální úroveň.

Co odlišuje Counter-Strike od ostatních her je především důraz na multiplayerovou akci. Counter-Strike samo o sobě nemá žádný mód pro jednoho hráče. Vyjma hry s boty. Díky tomu se začaly skupiny lidí sdružovat do klanů a hrály mezi sebou. Člena klanu poznáte jednoduše, před svou přezdívkou nebo za ní má takzvaný clantág (zkratka jména klanu).

S nástupem rychlého internetu se rozjely také první online ligy a turnaje.
Dnes už je většina z nich na vysoké úrovni, kdy vítězové těchto lig a turnajů vyhrávají peněžité částky a progamingové vybavení, jako třeba speciální podložky pod myši (Everglide, Steelpad), myši samotné (Razer, Logitech), sluchátka (Sennheiser, koss) a podobně.

 

Historie a vývoj Counter-Strike:

Beta 2 – Přidala tlumič na USP a M4A1, objevilo se také AK-47, SIG 552 Commando a Desert Eagle. Úpravou prošlo noční vidění.
Beta 3 – Přidala nůž, helmu a P90.
Beta 4 – Obsahuje nový typ hry: de_. Položit bombu jste mohli na nových mapách de_nuke, de_dust a de_prodigy. Nové zbraně P228 a Steyr Scout, do vybavení přibyl HE granát. Beta 4.1 navíc přináší model SAS, na druhou stranu vyvolává negativní pocity.
Beta 5 – Přinesla dobré i špatné. Vetšinou se na ní podílelo Barking Dog Studios, které stojí za Homeworldem. Psaní do konzole mohlo shodit server. Obsahovala spoustu chyb. Herně se ale prakticky nezměnila. Beta 5 přišla s mnoha skvělými vylepšeními a novou zbraní, brokovnicí M1014.
Beta 6 – Byla mezník v historii Counter-Strike. V pozadí nových zbraní MAC-10 a AUG, modelů hráčů arctic avengers a GIGN, a upravením MP5, obsahuje beta 6 dva nové herní typy: es_, kde museli teroristé utéct do vyznačené oblasti (v beta 6 pouze jedna mapa) a as_, kde Counter-Terrorist musí chránit VIP a pomoct mu dopravit se na určité místo. Mimo to beta 6 obsahuje levoruké i pravoruké modely. Objevují se první cheateři (To jsme štěstím bez sebe).
Beta 6.5 – Přinesla upravený netcode, předělané modely zbraní USP, M3, SG-552, a M4A1, nový model postavy Guerilla Warfare pro Terrorist stranu a další změny.
Beta 6.6 – Vylepšení ochrany proti cheaterům.
Beta 7 – Nové mapy, hrané dodnes, jako např. cs_office, de_vegas, dále pak druhá mapa pro útěk as_highrise, cs_arabstreets a de_foption. Nuž dostal sekundární funkci, objevil se plně funkční VGUI, přidán byl nový model postavy Seal Team 6 pro stranu Counter-Terrorist. Významně se také změnily animace modelů. As_ mapy byly upraveny, VIP je vybaven pistolí USP. Byly opraveny pohledy kamery. Novinkou je možnost řídit vozidlo, k čemuž sloužila testovací mapa de_jeepathon2000.
Beta 7.1 – Opravila chyby na mapách de_vegas, de_train a cs_arabstreets. Dále pak upravila přesnost při střelbě dávkou (burst fire). Opravený byl kód pro řízení aut. Také hráči mají konečně správnou velikost, opravený zaměřovač a pro labužníky je zde nová ikonka pro Head Shot (Střela do hlavy). Samozřejmostí je opravení malých chyb a přidání nových nastavitelných parametrů (cvarů) pro server.

 

Verze 1.1 – Při výskoku se více znepřesnila střelba. Přidány nové cvary jako například mp_roundtime (nastavení délky kola), allow_spectators (povolení diváků na serveru). Objevují se nové mapy cs_thunder, de_inferno, cs_office.
Verze 1.3 – Je mnohými považována za nejlepší verzi Counter-Strike. Na tuto verzu existují i dnes funkční servery. Mimo jiné cvar mp_startmoney (množství peněz na začátku hry).
Verze 1.4 – Hráč musí stát na místě, když pokládá bombu a také nemůže střílet ani se pohybovat, když bombu zneškodňuje. Již také není v zoomu vidět hlaveň odstřelovačské pušky, teroristi nemůžou brát rukojmí, upravená je také přesnost zbraní při skákání. Obsahuje novou anti-cheat ochranu.
Verze 1.5 – Nová mapa de_piranesi, nová mapa de_dust2. Zbraň Scout přišla o svou dokonalou výhodu – Přesnost při chůzi. Od nové verze není již Scout tak zábavný a používaný labužníky.
Verze 1.6 – Přináší prodlevu při zoomování. Upravené verze map de_aztec, de_piranesi a de_inferno. Nové zbraně FAMAS a Galil. Do hry je přidán také taktický štít. Hra dostala líbivější grafiku. Ze všech verzí je na tuto nejvíce módů. Také v této verzi jsou změněny názvy některých zbraní, protože se vyskytli problémy s licencí.

 

Mapy:

de_ – (Demolition) teroristé mají za úkol v určeném časovém limitu položit bombu na jedno ze dvou míst na mapě a dokázat odrazit útok, dokud nevybuchne. Counter-Terrorist se jim v tom snaží zabránit, případně musí položenou bombu zneškodnit. Nejznámější de_ mapy jsou: de_inferno, de_dust2, de_nuke, de_train, de_tuscan, de_cbble, de_prodigy a de_aztec.
cs_ – (Counter-Strike, Hostage Rescue) counter-Terrorist mají za úkol v určeném časovém limitu odvést do základny rukojmí, které hlídají Teroristé ve své základně. Známé mapy cs_ mapy jsou: cs_assault, cs_office, cs_italy.
as_ – (Assassination/VIP) jeden z Counter-Terrorist je VIP osoba a začíná pouze s pistolí USP a 200% vestou. Cílem hry je dopravit VIP osobu na určené místo hlídané teroristy. Dnes už existuje pouze mapa as_oilrig.
es_ – (Escape) teroristé mají za úkol hromadný přesun z bodu A do bodu B, Counter-Terrorist se jim v tom snaží zabránit. Stejně jako u as_ se koncepce neosvědčila a už se dnes prakticky nehraje.
fy_ – (Fight yard) mapy ve kterých se zpravidla nenakupuje, protože zbraně leží na zemi. Cílem zde je eliminovat druhou stranu. Asi nejznámější z fy_ map je fy_snow a fy_iceworld.
aim_ – (Aim map) malé mapy, určené především k trénování míření. Na některých mapách opět zbraně leží na zemi. Nejznámější je asi mapa aim_map. Opět zde je cílem eliminovat druhou stranu. U těchto map většinou není freeze time (vyhrazený čas pro nakoupení zbraní na začátku každého kola).
awp_ – (Awp) – jedná se o to samé jako na aim_ mapách ale zde je k dispozici jen zbraň AWP. Asi nejznámější mapou je awp_map.
scout_ – (Scout) stejné jako u předchozích aim_ a awp_ s tím rozdílem, že zde je k dispozici pouze puška Scout.
ka_ – (Knife arena) cil hry je opět eliminovat nepřítele ale jen pomocí nože.
he_ – (HE map) zde se zase hráči snaží eliminovat nepřítele pomocí HE granátů.
zm_ – mapy vytvořené speciálně pro zombie módy.
ze_ – (Zombie escape) Counter-Terrorist mají za úkol utéct před zombie. Na výběr jsou na začátku většinou tři cesty. Většinou je zde i zakázán výběr classů.
kz_ – (Kreedz) zde je úkol prostý. V co nejkratším čase vyskákat po překážkách do cíle.
surf_ – (Surf map) jak už název napovídá. Jedná se o mapy, kde se hráč do cíle musí dostat pomocí „surfování“ po překážkách.
Deathrun_ – podobné jako kz_ mapy s tím rozdílem, že je vždy jeden terorista, který má možnost ovládat pasti na mapě a snaží se tak znemožnit protiháčům dojít do cíle. Protihráči mají za úkol proskákat mapu plnou překážek a pastí a dostat se tak k teroristovy a zabít ho.

Při hraní se často používá hlasová komunikace mezi hráči. Můžete si přečíst článek Ventrilo nebo TeamSpeak a nebo sluch a komunikace v CS.
V turnajových mapách také můžete slyšet různé názvy míst jako například: banán, boční, schody a podobně.
Na obrázky nejhranějších turnajových map a názvy míst v nich se můžete podívat v článku: Názvy míst v mapách.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář